ΑΘΛΗΤΙΚΑ
ΕΦΙΑΛΤΙΚΗ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ΗΤΤΗΘΗΚΕ 1-0 ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ ΣΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ

Με τον χειρότερο τρόπο μπήκε στο νέο πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ, καθώς γνώρισε ήττα-σοκ την Κυριακή στην Τούμπα με 1-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Μετά από τραγικό λάθος του Ζίβκοβιτς ο Κόντε σκόραρε για τον «Άγιαξ» της Ηπείρου στο 87′, χαρίζοντας έτσι ένα σπουδαίο «διπλό» στον «Άγιαξ» της Ηπείρου.

Ο ΠΑΟΚ χωρίς κάποιο Έλληνα παίκτη στο αρχικό του σχήμα (αλλά και μετά τις 4 αλλαγές του), ξεκίνησε με επιθετικές βλέψεις αλλά ο ΠΑΣ ήταν αυτός που πλησίασε πρώτος στο γκολ.

Πιο συγκεκριμένα στο 25ο λεπτό ο Σνάιντερ πλάσαρε, η μπάλα πέρασε την γραμμή της εστίας των γηπεδούχων, αλλά, όπως διαπιστώθηκε, είχε βγει άουτ νωρίτερα, στην σέντρα του Περέα προς τον συμπαίκτη του, με αποτέλεσμα το γκολ να μη μετρήσει.

Οι φιλοξενούμενοι χωρίς να κλειστούν στην άμυνα με οχυρωμένη συγκρότηση στο κέντρο προσπάθησαν να κρατήσουν μακριά τους επιθετικούς του ΠΑΟΚ και στο πρώτο μέρος το κατάφεραν πολύ καλά.

Η ομάδα του Λουτσέσκου έχοντας και στα δυο ημίχρονα την κατοχή της μπάλας, δεν μπορούσε να μετουσιώσει την υπεροχή της, αφού τα λάθη στις τελικές προσπάθειες ήταν επαναλαμβανόμενα και το αργό κέντρο δεν μπορούσε να αξιοποιήσει σε καμιά περίπτωση την διάθεση των απομονωμένων επιθετικών.

Στο 36′ ο Σφιντέρσκι με τακουνάκι τροφοδότησε τον Καγκάβα αλλά ο Λοντίγκιν επενέβη έγκαιρα και μπλόκαρε την μπάλα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Σφιντέρσκι σούταρε, βλέποντας την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του ΠΑΣ.

Στο 45΄από λάθος του Τέϊλορ, ο Κόντε έγινε κάτοχος της μπάλας και μεταβίβασε στον Σνάϊντερ αλλά το σουτ του τελευταίου έδιωξε σε κόρνερ ο Ζίφκοβιτς.

Στο β’ ημίχρονο ο ΠΑΟΚ αύξησε την πίεσή του, προκειμένου να βρει το γκολ, το οποίο όσο δεν ερχόταν τόσο περισσότερο αύξανε το άγχος στο στρατόπεδο των γηπεδούχων.

Στο 58΄ ο Σφιντέρσκι έκανε δυνατό σουτ στην εστία των Ηπειρωτών αλλά ο Λοντίγκιν απέκρουσε σε κόρνερ στην πρώτη καλή επιθετική προσπάθεια των «ασπρόμαυρων».

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεσή τους στην άμυνα του ΠΑΣ και ένα λεπτό πριν αποχωρήσει ο Καγκάβα έχασε ευκαιρία για γκολ, αδυνατώντας να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Λοντίγκιν.

Στο 74΄από φάουλ του Κούρτιτς η μπάλα πέρασε εκατοστά δίπλα από τα δοκάρια του Λοντίγκιν, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν οπισθοχωρήσει στο γήπεδο.

Ο ΠΑΣ στο 80′ έχασε πολύ καλή ευκαιρία με τον Κόντε, που έγινε κάτοχος της μπάλας στην περιοχή του Ζίφκοβιτς, προσπάθησε να πλασάρει, με τον Σέρβο γκολκίπερ σε πλήρη ετοιμότητα να μπλοκάρει την μπάλα στα πόδια του Γιαννιώτη επιθετικού.

Επτά λεπτά αργότερα όμως ο Ζίφκοβιτς έκανε τραγικό λάθος, αδυνατώντας να διώξει την μπάλα με τα πόδια σε πισωγύρισμα του Κρέσπο, και ο Κόντε που «διάβασε» την φάση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Δικεφάλου.

Το 0-1 σόκαρε τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι έχοντας αποδιοργανωθεί πλήρως επιχείρησαν να ισοφαρίσουν, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν, αρχίζοντας έτσι με ήττα-σοκ το νέο πρωτάθλημα.

Κίτρινες: Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Εραμούσπε, Πέρσμαν,

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζ. Ζίφκοβιτς, Βιεϊρίνια (74΄ Σίντκλεϊ), Τέϊλορ, Βαρέλα, Κρέσπο, Αουγκούστο (62′ Κούρτιτς), Σβαμπ, Μουργκ (74΄Ακπομ), Μπίσεσβαρ, Καγκάβα (61′ Μιτρίτσα), Σφιντέρσκι.

ΠΑΣ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Πέρσμαν, Καραχάλιος, Γκαρντάφσκι, Ντομίνγκες, Σνάϊντερ (90΄Λόλης), Κόντε (91΄ Μιλιντσεάνου), Περέα (80′ Μορέϊρα).

Πηγή: Ζougla.gr